Адвокат за вписване и регистрация на брачния договор
Според Българското законодателство имуществените отношения между съпрузи доскоро са уреждани единствено с императивни правни норми. Със Семейния кодекс, който влезе в сила от 2009 г. те вече са уредени по начин, придаващ правно значение на волята и личния избор на страните. Страните вече могат да избират между три режима на имуществени отношения, един от които е договорният.
Договорен режим
Договорният режим е най-либерален. С него съпрузите имат възможност да моделират своите отношения по начин, който напълно да съответства на техните интереси и желания. В съвремието се появява необходимостта от брачен договор, който да се съобразява с особеностите на поколенията и динамичното развитие на отношенията между хората. Смисълът на брачния договор е най-вече в това, че думите може и да отлетят, но писаното остава. С подписването на такъв документ съпрузите са в състояние да регулират своите имуществени отношения както на момента, така и занапред.
Отношение на българите към брачния договор
Българите към момента все още подхождат с резерви към този тип договори. Безспорно обаче брачният договор се превръща във все по-необходим правен инструмент за брака.
Отношение на българите към брачния договор
В Семейния кодекс са предвидени три хипотези по отношение на момента на действие на брачния договор. Той може да влиза в сила от момента на сключване на брака. Друг вариант е да е действащ от датата на сключване на договора. Третата хипотеза гласи, че неговото действие започва от друга дата, ако такава е посочена в договора.
Регистриране на договора
Регистрирането на договора се извършва в общината или пък в Агенцията по вписванията, но този акт не е част от фактическия му състав. Тази регистрация има правно значение, което се свежда до даването на гласност на съответния документ. Неговото вписване в имотния регистър носи и противопоставимост по отношение на трети лица.


Съдържание на брачния договор
Цялото съдържание на договора не би трябвало да бъде публично. Това е така, защото касае конфиденциална информация между съпрузите. Тази информация няма значение, съответно – и действие, по отношение на трети лица. Съгласно настоящата практика на Службата по вписванията съдържанието на брачния договор е публично. Неговата публичност обаче следва да се отнася само до отделни негови клаузи, засягащи избрания режим на имуществените отношения или клаузи, които са с конститутивно действие по отношение на правото на собственост или някое друго вещно право за определени имоти.
Често задавани въпроси
Как най-кратко адвокат Астакова може да разясни вписването и регистрацията на брачен договор?
След 2009 г. на съпрузите в страната им беше дадена възможност по възможно най-либерален начин да назоват и регламентират отношенията помежду си. Допреди това Семейният кодекс не се произнасяше по тези въпроси, нито се съобразяваше с техните лични желания и интереси. Днес са много хората, които сключват и предбрачни договори, които влизат в сила от момента на вписването на брака или имат отложено действие. И брачният, и предбрачният договор следва да бъдат регистрирани и вписани.
С какво адвокат Росица Астакова може да помогне на бъдещите съпрузи?
При нас можете да получите подробна информация и правно консултиране по всички въпроси, настъпили преди или след момента на сключването на брака. Съпрузите имат право да получат информация по всички интересуващи ги въпроси, за да осигурят личното си спокойствие и това на децата си.
При настъпване на промени по брачния договор как процедира адвокат Астакова?
Когато има обстоятелства, които налагат промени в брачния договор, тези промени също следват да бъдат регистрирани и вписани. В този случай се издава нов акт, с който се изменя първоначалният договор. Това можем да го свършим много бързо и лесно, ако се доверите на нас и нашия опит.