Адвокат за вписване и регистрация на брачния договор
Със Семейният кодекс от 2009 г. съпрузите вече имат правото да сключват брачни договори. Такива може да бъдат сключени преди или по време на брака. Възможно е имуществените отношения между съпрузите да бъдат уредени по три различни режима, които са предвидени от законодателя:
- законов режим на разделност;
- законов режим на общност;
- договорен режим – с помощта на брачен договор.
Съществуват основни правила при сключване на такъв тип договор. Определено е какво може и какво – не да се уговаря в него. Съществуват и правила по отношение на формата и процедурата около сключването на такъв договор.
В случай, че вече сте решили да пристъпите към сключване на брачен договор, най-добре е да се консултирате с нашата контатора, а ние като опитни авдокати в семейното право ще ви посъветваме и ще помогнем при съставянето му.
Какви договорки може да се направят в брачния договор?
Може да бъдат направени уговорки, свързани с всякакви съпружески имуществени отношения, както и с вещи, придобити вече, за които са решили да променят собствеността.
Трябва да се има предвид обаче, че е недопустима уговорка, според която предбрачното имущество на някоя от страните да се превърне в имуществена съпружеска общност. Посредством брачния договор дадена собственост е възможно да бъде прехвърлена от изцяло на другия съпруг или да се учреди обикновена съсобственост, само че уговорка, която гласи, че предбрачно имущество на един от съпрузите става съпружеска имуществена общност, ще се счита за нищожна и няма да е в състояние да произведе правно действие.

Договорки за имуществени отношения, възникващи по време на брака
В договора може да има уговорка, която да урежда каква ще е собствеността върху новите вещи, закупени по време на брака. Имуществените отношения между съпрузите може да бъдат уредени и посредством препратки към определен законов режими.
Добре е да бъде включено уточнение кой от съпрузите и кога ще има право да сключва сделки с имуществото си или с такова, придобито по време на брака.
Уговорки за имуществени отношения, които ще възникнат при развод
Ако се стигне до там, че бракът между съпрузите да се разпадне и да се стигне до развод, в брачния договор може да има клаузи, които да уреждат какво ще се случи с имуществото след раздялата.
Често задавани въпроси
Как адвокат Росица Астакова най-лесно може да разясни същността на брачния договор?
Брачен договор могат да подпишат както съпрузи, както и хора, на които им предстои бракосъчетание. Като предмет на такъв договор би могло да бъде уточняването на настоящи или бъдещи права и задължения, имащи имуществен характер. Адвокат Астакова помага при уреждането на имуществени отношения преди, по време или след сключването на брачен договор, като помощ може да осигури и при уреждане на въпроси, свързани с начините на управление и разпореждането с имуществото.
С какво още един брачен договор, сключен в адвокат Росица Астакова, може да е полезен?
С брачните договори се уреждат още имуществените последици в случай на развод; издръжката на децата от брака; издръжката на съпрузите при развод или по време на брака и много други. Както се подразбира, подобни договори са от изключително значение в условията на XXI в., когато семейните отношения са изключително динамични.
Как адвокат Астакова извършва процедурата по подписване на брачен договор?
Адвокат Астакова действа съгласно разпоредбите на Семейния кодекс, който предвижда брачните договори да са задължително в писмена форма. Съдържанието и подписите следва да се заверят от нотариус, за да бъде договорът действителен. В случай че споразуменията между съпрузите не са по отношение на имущество, брачният договор е недействителен, а в случай на смърт – недопустим.