Търсенето на апартаменти под наем е много високо в потенциалните градове на България, като столицата заема водещо място. Престижните университети, по-доброто кариерно развитие и възможностите за по-висок стандарт на живот правят София привлекателна за жители от всички градове на страната.
Отдаването под наем на недвижим имот се извършва чрез писмен договор за наем между собственика и наемателя. Той взема предвид наемната цена и имота. Най-просто казано, наемателят дава съгласието си за предоставената жилищна площ, според договорената месечна сума пари. Договорът за наем се счита за сключен, щом страните постигнат съгласие относно имота и цената. Продължителността на договора за наем се определя свободно с консенсус на страните.
Добрата комуникация и уреждането на елементи в договора за наем, които са в полза и на двете договарящи се страни, е важен аспект, за да се насладите на новия си дом, или да бъдете спокоен в периода на отдаването, ако сте от страната на собственик.
Нарушение на договора за наем се случва, когато една от двете страни – на наемателя или наемодателя, наруши спазването на условията му. С други думи казано – договорът за наем може да бъде нарушен двустранно от договарящите страни. Нужно е всяка от страните да полага грижи за своите права и задължения, ако иска да избегне неприятни ситуации и проблеми. Нарушаването на основните договорни задължения, за които законодателят се позовава, дава основание за прекратяването, основано на презумпцията за вреда или вреда за някоя от договарящите страни, тъй като се отнася до злоупотребата.
Разрешаването или прекратяването може да бъде разпоредено от съда или може да бъде обявено едностранно от имащата право страна. Едностранното разрешаване или прекратяване на договора става с писмено уведомяване на длъжника, когато страните са се споразумели за това, когато длъжникът е в законова забава или когато не е изпълнил задължението си в определения от забавата срок.
Адв. Астакова се занимава с Вещно право София и може да Ви бъде полезна, със знанията и уменията си, при възникналите конфликти с отдаване/наемане на недвижими имоти под наем/лизинг.
Какво трябва да знаете, ако сте наемател
Договорът за наем е валиден без нотариална заверка. Освен това, като наемател, наличието на договор не предполага никакви данъчни задължения за Вас, това е изключителна отговорност на собственика.
Наемателят носи отговорност за повреждането на наетия имот по време на ползването му, включително и причиняването на пожар или наводнение, ако не докаже, че това е станало случайно. Той отговаря и за вредата, причинена от членовете на семейството му, неговия пренаемател, както и за действията на други лица, за които е допуснал по какъвто и да било начин, да ползват, владеят или имат достъп до имота. Разходите за евентуални ремонти, които не са причинени по вина на наемателя, се дължат от собственика.
Важно е да сте сигурни, че имате разбиране от собственика, че в изключителна ситуация, в която сте сменили услугата и заплатата Ви вече не се превежда на последния ден от месеца, но на половината от него, за да може да се направи промяна в договора относно деня за плащане на наема.
Какво трябва да знаете, ако сте наемодател
Ако сте собственик и сте решили да отдадете имот под наем, важно е да знаете на какво да обърнете внимание при изготвянето на договора, за да не се изненадате накрая и да се наложи да плащате от джоба си евентуални щети, неплащане на комунални услуги или да бъдете неприятно изненадан, че наемателят си е тръгнал с някаква стока от дома. На принципа: ,,с добрата сигурност, лошата опасност минава”, предимствата на подписване на договор за наем са изключително важни за Вас, като собственик на имота.
Договорът за наем може да бъде прекратен по искане на наемодателя, ако наемателят има поведение, което прави невъзможно съвместното съжителство или възпрепятства нормалното използване на жилището. Прекратяване на договора, който представлява право на жилище на наемателя, може да бъде поискано само при неспазване на договорните клаузи, и ако неизпълнението на договорните задължения е ,,без основание’’. Прекратяването действа, когато наемателят не докаже наличието на уважителни причини за неизпълнение на договорните задължения, като в този случай се приема, че неизпълнението е неоснователно.
Често срещана ситуация е, когато наемателят не плаща наема или комуналните услуги, в който случай наемодателят иска да прекрати договора и се опитва да си върне парите по приятелски начин. Това е и ситуацията, когато депозитът вече не се връща и представлява сумата пари, която собственикът може да използва. Ако щетата е значителна и наемателят не е съдействащ, може да се обърнете към съда.