Подялба на имущество при развод – какво трябва да знаете за нея?
имуществените въпроси са едни от най-трудните въпроси за уреждане
По време на брака си съпрузите са придобили разни активи, които при развод трябва да бъдат поделени между тях. В противен случай те остават съсобственици на тези придобивки. Можете да уредите имуществените отношения с вече бившата си половинка още по време на бракоразводния процес. Това е възможно, когато предварително сте се уговорили за кого какво ще остане. И обикновено се прилага при развод по взаимно съгласие. Невинаги обаче разводът е по взаимно съгласие. Едната от страните иска да се развод, а другата – не. Тогава става дума за развод по исков ред и в този случай уреждането на имуществените отношения е добре да бъде оставено за по-късно. Самият процес по развод е достатъчно тежък, за да бъде натоварен и с това.
А знаете ли, че можете да си спестите грозните сцени, които най-вероятно ще възникнат по време на подялбата след развод?
Знаете ли, че предварително, още при сключването на брака, можете да уредите и този въпрос, като изберете какъв да бъде режима на имуществените взаимоотношения между вас и партньора ви. Избирайки режима на съпружеска имуществена общност, трябва да сте наясно, че всичко, придобито по време на брака, независимо на чие име е, принадлежи и на двамата съпрузи. В този случай, при развод, всичко това трябва да бъде поделено.
При режима на имуществена разделност, при развод, имуществото, което всеки от съпрузите придобие по време на брака, остава лично притежание. При развод по взаимно съгласие, имуществените отношения между двамата до голяма степен са уредени. Когато става дума обаче за развод по исков ред, нещата са малко по-различни: всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на придобитото от другия по време на брака, доколкото е допринесъл с труд, с грижа за децата, с грижа за домакинството или по друг начин.
Все повече нашумява и още един начин за уреждане на имуществените отношения,
който е много характерен за западните държави, но като че ли ние все още гледаме с недоверие на него.
Това е брачният договор, който изяснява въпроси като:
- права на страните върху имущество, придобито по време на брака;
- права на страните върху имущество, придобито преди брака;
- участие на страните в издържането на семейството;
- имуществени последици при развод;
- издръжка на съпрузите при развод;
- издръжка на децата от брака.
Млади, влюбени, щастливи – това са съпрузите преди брака, като смятат, че това ще продължава вечно. Би било добре, но невинаги е така. Идва момент, когато пътищата им се разделят и трябва да уредят много и важни въпроси, преди да продължат напред. А едни от тези въпроси са имуществените, които при ненавременно уреждане могат да превърнат довчерашните партньори не само в непознати, но дори и във врагове.