Прекратяване на договор за наем може да бъде осъществено по два начина: доброволно или по действие на закона. Доброволно прекратяване на договора за наем може да се извърши от двете страни, ако са достигнали съгласие за това. Договорът може да бъде анулиран в даден момент по доброволно или по писмено съгласие на двете страни.
Вторият начин за прекратяване на договора за наем е по действие на закона. В такъв случай документът вече не е валиден по поредица от законови предписания или регламенти, като например при приключване на дейността на наемателя или при премахване на арендата на наемателя.
Прекратяване на договор за наем: какво трябва да предвидите?
Има много, поради които може да се стигне до анулиране на даден договор за наем. По принцип наемателите могат да изискват това по всяко време при спазване на срока на предизвестието. Собствениците, от своя страна, пък трябва да предоставят причини за това, които са законово или договорно определени. Във всеки случай уведомлението за прекратяване трябва да бъде в писмена форма. Най-добре е да напишете оставката на хартия. Валиден е и по имейл, но за целта е необходим специален електронен подпис. Съобщение или обаждане по факс или телефон няма да се приеме.
Ако апартаментът е нает от няколко души, за валидност на анулиране на договора е необходим подпис на настойниците на основните наематели. За да се гарантира, че собственикът (собствениците) е получил писмото за и че няма да възникнат недоразумения, препоръчително е да го изпратите с препоръчана поща.
Начини за прекратяване на договора за наем
Както вече споменахме в началото, договорът за наем за неопределено време може да бъде прекратен по всяко време от наемателя, при спазване на уговорения срок на предизвестие. Ако няма изрично споразумение, законът предвижда предизвестие от един месец. По-удобно е процедурата да бъде извършена по взаимно съгласие между наемател и собственик. Този вариант е възможен по всяко време.
При срочен договор за наем наемателят (наемателите) може да поиска анулиране на договора предсрочно една година от подписването му. Срокът на предизвестието е три месеца. При срочен договор за наем е възможно процедурата да бъде осъществена по взаимно съгласие на двете страни.
Ето още няколко по-често срещани случаи:
- По искане на наемателя или наемателя;
- С общо съгласие на двете страни;
- Ако една от страните наруши договорните условия;
- Ако една от страните премине в несъстоятелност, спре с дейността си или премине в банкрутство;
- В случаи на приспадане на договора за дългосрочен наем;
- Ако договорът за наемане има определен срок за изтичане и той изтече.
Договорът може да бъде прекратен и по действие на закон. Например, ако наемателят нарушава договорните условия, договорът може да бъде прекратен по закон. Друг пример е, ако наемателят е престъпник или притежава незаконна дейност. В такъв случай договорът може да бъде прекратен по действие на закона. Така също договорът може да бъде прекратен и по закон, ако наемателят не плаща за наема или предоставя неправилно жилището.
Прекратяването на договор за наем може да бъде осъществено по два начина – доброволно или по действие на закона. В случай на доброволно прекратяване, двете страни трябва да постигнат съгласие за това. Вторият начин е когато договорът вече не е валиден по законови предписания или регламенти. Всички прекратявания трябва да се извършват в писмена форма, като предпочитана е хартиена оставка или електронен подпис, а не съобщение или обаждане. При наем от няколко души, е необходимо настойниците на основните наематели да поставят своя подпис.
де прекратен и при взаимно съгласие между наемодателя и наемателя. При доброволното прекратяване на договора е важно да се спазят всички условия и срокове, посочени в него, както и да бъдат изпълнени всички задължения на двете страни. Алтернативно, ако наемодателят или наемателят не спазват договорните условия или има друго нарушение, то договорът може да бъде прекратен по действие на закона. В такъв случай, е важно да се следват процедурите и сроковете, посочени в законодателството, за да се урегулира прекратяването на договора.