Договорът за наем може да бъде прекратен по два начина: доброволно или по действие на закона. Доброволно прекратяване на договора за наем може да се извърши от двете страни, ако са достигнали съгласие за прекратяване. Договорът може да бъде прекратен в даден момент по доброволно или по писмено съгласие на двете страни.
Вторият начин за прекратяване на договора за наем е по действие на закона. В такъв случай договорът може да бъде прекратен по поредица от законови предписания или регламенти, като например при прекратяване на дейността на наемателя или при премахване на арендата на наемателя.
Анулиране на договор за наем: какво трябва да предвидите
Има много причини за прекратяване на договора за наем. По принцип наемателите могат да прекратят договора по всяко време при спазване на срока на предизвестието. Собствениците трябва да предоставят причини за това, които са законово или договорно определени. Във всеки случай уведомлението за прекратяване трябва да бъде в писмена форма. Най-добре е да напишете оставката на хартия. Валиден е и по имейл, но за целта е необходим специален електронен подпис. Прекратяване по факс или телефон няма да се приеме.
Ако апартаментът е нает от няколко души, за валидност на прекратяването е необходим подпис на настойниците на основните наематели. За да се гарантира, че собственикът(ите) е получил писмото за прекратяване и че няма да възникнат недоразумения, препоръчително е да изпратите прекратяването на договора за наем с препоръчана поща.
Кога мога да прекратя договора за наем
Както вече споменахме в началото, договорът за наем за неопределено време може да бъде прекратен по всяко време от наемателя, при спазване на уговорения срок на предизвестие. Ако няма изрично споразумение, законът предвижда предизвестие от един месец. Удобно прекратяване на договора по взаимно съгласие между наемател и собственик е възможно по всяко време.
При срочен договор за наем наемателят (наемателите) може да прекрати договора предсрочно една година от началото на договора. Срокът на предизвестието е три месеца. При срочен договор за наем е възможно и прекратяване на договора по взаимно съгласие на двете страни.
Договорът за наемане се прекратява в следните случаи:
- По искане на наемателя или наемателя;
- С общо съгласие на двете страни;
- Ако една от страните наруши договорните условия;
- Ако една от страните прекрати дейността си или премине в банкрутство;
- В случаи на приспадане на договора за дългосрочен наем;
- Ако договорът за наемане има определен срок за изтичане и той изтече.
Договорът може да бъде прекратен и по действие на закон. Например, ако наемателят нарушава договорните условия, договорът може да бъде прекратен по закон. Друг пример е, ако наемателят е престъпник или притежава незаконна дейност. В такъв случай договорът може да бъде прекратен по действие на закона. Така също договорът може да бъде прекратен и по закон, ако наемателят не плаща за наема или предоставя неправилно жилището.