Адвокат за прехвърляне на имот
между наследници в София
За наследник се определя всяко лице, което има право да наследи по роднинска връзка, дадено имущество или вещ, след смъртта на притежателят му. За наследници се смятат на първа линия децата и съпруг/ата на притежателят, на втора линия – неговите родители и на трета линия – родителите на родителите му, тоест бабата и дядото на притежателят, съвместно с неговите братя и сестри. Закона не определя съществена разлика при прехвърлянето на имот между наследници (роднини) с останалите стандартни прехвърляния, с единствената разлика, че в конкретният случай наследниците не дължат изплащане на местен данък към съответната Община, след като придобият собственост над имота.
Разпределяне на наследствен имот преди смъртта на завещателя
Често се случва нашите клиенти да желаят да разпределят съзнателно (преживна делба) своята собственост между роднините си, вместо да чакат това да стане след смъртта им и по разпореждане на законовите сили и моралните принципи на наследниците. В такива случаи обикновено разпореждането става под формата на дарения, но при това положение собственикът губи правата си над имота веднага след сключване на сделката, затова в нея е нужно да се поясни, че дарителят си запазва само правото на ползване. Дарението се разпределя по равно между всички наследници и в тяхното присъствие. В случай, че поради някакви обстоятелства и причини собственика не желае това разпределение да бъде по равно, се обосновават сделки за прехвърляне чрез симулирана покупко- продажба или чрез договор за гледане и издръжка.
Нотариално завещание
В не малко случаи част от нашите клиенти желаят да заявят и изразят волята си чрез нотариално завещание. Този документ има силата да произведе действията за след смъртта на завещателят, затова е допустимо във всеки един момент в него да бъдат внасяни корекции или дори да бъде отменено. Завещанието трябва да е написано ръчно от неговият автор, с отбелязана дата и подпис. Вашият нотариус също може да опише завещанието, след което го прочита за потвърждение в присъствието на двама свидетели. Разликата между завещанието и преживната делба е, че собственикът запазва пълните си права над имота до деня на смъртта му. Съхранението на завереният документ става по избор и предпочитания на завещателят, като това може да бъде неговият дом, общинска сграда (банка) или в кантората на адвоката.

Повече за изповядването на сделки с недвижими имоти може да научите след като се свържете с нас.
Често задавани въпроси
С какво помощта на Адвокат Астакова е от полза за клиентите?
Изповядването на сделки с недвижими имоти е сложна и дълга процедура, която може да се раздели на няколко подетапа. Всеки от тях е специфичен и от правилният подход при изпълнението на единия зависи ефективността на всички останали. В юридическата сфера ефективността е равносилна на по-ниски разходи и постигането на благоприятни крайни резултати за заинтересованите страни.
Има ли специфични съвети, които Адвокат Росица Астакова може да Ви даде?
Най-важният съвет, от придържането към който зависи Вашето удовлетворение, е да се консултирате с юристи. Изповядването на сделки е свързано с покупко-продажби, наследство, прехвърляне на собственост и ред други дейности. Сами се досещате, че дори чисто документално не бихте могли да се справите, ако не сте запознати с нормативната база и правните положения.
Недвижимите имоти като особен вид инвестиция също са сложни и от гледна точка на финансистите, и от юридическа гледна точка. Затова с тях се работи особено внимателно, защото пораженията са за сметка на клиентите.
Как адвокат Астакова може да Ви предпази от лоши сделки?
В основата на лошите сделки са загубите, които ще претърпите. Обикновено говорим за имущество за стотици хиляди левове и дори милиони и рискувате много, ако не се опрете на професионална правна консултация. Последващите процеси са решаващи за успеха Ви и придобиването на желания имот.