На какво основание се открива производство по несъстоятелност?
Основание за откриване на производство по несъстоятелност намираме в чл. 607а от Търговския закон, а именно изпадането в неплатежоспособност, респективно в свръхзадлъжнялост. Съществуват няколко изисквания и предпоставки, наличието на които позволява откриване на такова производство. Като такива можем да посочим следните:
- на първо място, длъжникът трябва да е търговец или неограничено отговорен съдружник;
- на второ място молбата за откриване на производството да бъде подадена от длъжника, кредитора или ликвидатора по съответната търговска сделка, от НАП от „Главна инспекция по труда“, а при свръхзадлъжнялост – и от член на управителния орган на търговското дружество;
- на трето място, трябва да имаме налице: 1) задължение на длъжника в паричен еквивалент, което се отнася до или е породено от търговска сделка (в т.ч. от нейната недействителност, (не)изпълнение, унищожаване, прекратяване, разваляне); 2) задължение по частно държавно вземане; 3) задължение към държавата и/-ли общината, в пределите на която функционира търговецът; 3) задължение за изплащане на трудови възнаграждения към поне 1/3 от персонала при неизплащането им за повече от 2 месеца;
- на четвърто място, откриване на производство по несъстоятелност е предвидено в случай че търговецът е неплатежоспособен или дружеството е свръхзадлъжняло;
- на пето място, такова производство се открива, ако е потвърдено, че затрудненията на длъжника са постоянни, а не временни, а състоянието на свръхзадлъжнялост (неплатежоспособност) е трайно и обективно.
Особености на производството по несъстоятелност при ЕТ
В случай че длъжникът е едноличен търговец и стане неплатежоспособен, същият или негов наследник следва в тридесетдневен срок да открие производство по несъстоятелност, като подаде молба. Ако задлъжнялото лице е търговско дружество, молбата може да бъде подадена от органа на управление, от съдружник или представител. Към молбата следва да бъде прикрепен препис от заверен от одитор годишен финансов отчет, баланс към датата на подаването на молбата, опис и оценка на пасивите и активите на дружеството към датата на подаване на молбата; имуществен опис (личното имущество на и имуществото на съпружеската общност, ако става дума за едноличен търговец и неограничено отговорен съдружник), доказателствен материал, че НАП е уведомена за производството, списък на кредиторите и техните адреси, вида, размера и обезпеченията на вземанията им, а ако молбата се подава от упълномощено лице – и нотариално заверено пълномощно.
Производство по несъстоятелност на банкови институции или застрахователи
По особен начин стои въпросът с производството по несъстоятелност, когато длъжник е банкова институция или застраховател – редът следва разпоредбите на друг нормативен акт. Ако лицето, което е изпаднало в неплатежоспособност, е публично предприятие или е създадено със специален закон, то срещу него не се образува такова производство (чл. 612 ТЗ).
ължение по гаранция, отпусната от банка или друга финансова институция.
Тези условия са задължителни и трябва да бъдат изпълнени за откриване на производство по несъстоятелност. Такова производство има за цел да защити както длъжника, така и кредиторите и да осигури справедливо разделяне на активите на несъстоятелния длъжник.
ето с плащането на задълженията са дълготрайни и неспособността на длъжника да изпълнява задълженията си е вероятно да продължи в бъдеще.
Тези основания осигуряват правна рамка, в която кредиторите на длъжника могат да защитят своите интереси и да получат справедливо уреждане на задълженията си. Откриването на производство по несъстоятелност дава възможност на длъжника да реструктурира своите финансови задължения и да започне отново с по-стабилна позиция.