Съпружеска имуществена общност е режимът, който се прилага автоматично в много юрисдикции и предвижда, че всички придобивки, направени от съпрузите по време на брака, се считат за общи и се разделят между тях при развод или смърт на единия от тях. В тази общност са включени имоти, финансови средства, вещи, превозни средства и други активи, които са били придобити по време на брака.
В случай на развод или смърт, имуществото се разделя между съпрузите според приложимостта на семейното и наследствено право.
Режимът на разделност предвижда, че имуществото, придобито от съпрузите по време на брака, остава индивидуална собственост на всеки от тях. Всеки съпруг има право да разполага свободно със своите придобивки и отговаря самостоятелно за своите задължения и дългове. В случай на развод или смърт на единия от съпрузите, собствеността се разделя според правилата на разделност, което означава, че всеки съпруг запазва собствените си придобивки и активи.
Изборът между съпружеска имуществена общност и режим на разделност често зависи от законодателството на дадена държава, както и от предпочитанията и специфичните нужди на съпрузите. Важно е да знаете, че ако имате въпроси или сте попаднали в подобна ситуация винаги можете да се обърнете към специалист – адвокат по наследствено право, какъвто е адвокат Астакова.
Адвокат по наследствено право играе същевременно важна и критична роля в неговото разпределение и прехвърляне след смъртта на един от съпрузите, осигурявайки справедливост и защита на наследствените интереси на всички заинтересовани страни.