Правната рамка за издръжка на навършило пълнолетие дете
Съдържание:
Съгласно нашето законодателство, издръжка на пълнолетно дете се дължи в случаите, в които то продължава обучението си след датата на навършване на 18-годишна възраст. Условието е детето да продължава своето обучение в средно учебно заведение до навършване на 20-годишна възраст или във висше учебно заведение, но само в редовна форма на обучение, до навършване на 25-годишна възраст.
Изискванията за присъждане на издръжка
- Редовно обучение: Навършилият пълнолетие дете трябва да учи редовно обучение в средно или висше учебно заведение до навършване на 20-годишна възраст за средно образование и до навършване на 25-годишна възраст за висше образование (чл. 144 от Семейния кодекс).
- Отсъствие на доходи: Детето не трябва да реализира доходи от трудова дейност или да притежава имущество, от което може да реализира доходи, недостатъчни за месечната му издръжка или ако работи на трудов договор или реализира приходи от притежавано имущество, те да не са достатъчни за неговата месечна издържка.
- Незатруднителност за родителя: Издръжката и в частност заплащането ѝ, да не съставлява особено затруднение за родителя. Ето в това изискване на закона се корени условността на издръжката за навършило пълнолетие учащо се дете. И тук се поставя въпроса „какво ознавача без особени затруднения“..
Съдебна практика и преценка
Преценката, разбира се, е на съда, пред който е поставен за решаване този въпрос и е винаги конкретна за всеки конкретен случай. Следва да се съобразят обстоятелствата дали родителят има други ненавършили пълнолетие деца, спрямо които е безусловно задължен да заплаща издръжка до навършване от тяхна страна на 18-годишна възраст; трябва да се съобразят доходите, които родителят реализира по трудов договор или от друга професионална дейност; трябва да се съобрази наличието или липсата на имущество, било недвижимо, било движимо, от което родителят да може да осъществява доходи. Чак след положителния отговор на всички тези изброени по-горе изисквания, съдът може да задължи родителят да заплаща издръжка на своето навършило пълнолетие учащо се в средно или висше учебно заведение дете. Ето как не във всички случаи и не в претендираните размери, съдът би могъл да не уважи една подобна претенция за изплащане на издръжка на детето след 18-годишна възраст. Ако родителят обективно няма достатъчно доходи над необходимите му за собствената му издръжка и издръжката на ненавършилите пълнолетие дете /при наличие на такива/, има съдебна практика на Върховен касационен съд, съгласно която в такива хипотези издръжката на пълнолетното дете ще се явява особено затруднение за родителя и съдът би могъл да изключи дължимостта ѝ, като отхвърли предявения иск с основание чл. 144 от Семейния кодекс. Важно е да се знае, че присъдената с влязло в сила съдебно решение издръжка за ненавършило пълнолетие дете, не продължава автоматично действието си след навършване на пълнолетие на детето, в случаите в които то продължава обучението си в средно или висше учебно заведение. В този смисъл действието на съдебното решение не се продължава автоматично, а за навършилото пълнолетие дете възниква правен интерес от предявяване на самостоятелен иск за издръжка на основание чл. 144 от СК, а именно продължаващото му обучение в средно или висше образование.
Задълбайте се в детайлите на закона
Разбирането на правната рамка за издръжка на навършило пълнолетие дете е от съществено значение, особено ако сте в ситуация, където е необходимо да се определи възможността за получаване или заплащане на издръжка. Често се налага да се консултирате с юрист, който да ви помогне да разберете вашите права и задължения по отношение на тази важна тема.
Много важно и интересно информация.