Развод без съгласието на единия съпруг. Права върху децата при развод
Разводът може да бъде един от най-трудните и емоционално натоварващи процеси, през които може да премине едно семейство. Особено сложен става той, когато единият от съпрузите не е съгласен с него. В такива случаи е важно да бъдете добре информирани за всички правни аспекти и стъпки, които трябва да предприемете, за да защитите своите права и интереси. В тази статия ще разгледаме подробно какво представлява разводът без съгласието на единия съпруг, както и какво се случва се децата при един такъв развод.
Какво представлява разводът без съгласието на единия съпруг
Разводът без съгласието на единия съпруг, известен още като развод по исков ред, е правна процедура, при която единият от съпрузите инициира развода, въпреки несъгласието на другия. Това може да се случи по различни причини, довели до така нареченото в Семейния кодекс дълбоко и непоправимо разстройство на брака. Това представлява такова състояние на брачните отношения между съпрузите, което прави невъзможно тяхното запазване за в бъдеще. Тук причините за развод могат да бъдат от най-различно естество, в това число сериозни разногласия във възгледите на двамата партньори, разногласия в принципите на отглеждане на ненавършилите пълнолетие деца, физическо и/или емоционално насилие или други фактори, които правят съвместното съжителство невъзможно.
Как да започна дело за развод без съгласието на съпруга/съпругата
Започването на дело за развод без съгласието на другия съпруг може да изглежда като доста сложен процес, но с правилната информация и подготовка, може да се постигне успешен завършек на процедурата в оптимални срокове. В България има определени стъпки, които трябва да се следват, за да се започне такова дело. При този вид развод предварителната консултация с бракоразводен адвокат е от изключително, а понякога и от решаващо значение. Често този вид дела се превръщат в истинска съдебна сага и битка и затова е необходимо да сте подготвени предварително за тази тежка процедура.
Събиране на необходими документи и доказателства
Първата стъпка към започването на дело за развод без съгласието на единия съпруг е събирането на необходимите документи и писмени доказателства. Тук се включват брачното свидетелство, документи, доказващи собствеността върху имуществото, придобито по време на брака, както и всякакви други доказателства, които да подкрепят Вашите искови претенции пред съда. Именно тук от решаващо значение е ролята на добрия бракоразводен адвокат, който още на този ранен етап от процеса ще очертае индивидуална стратегия, защитна позиция, линията на поведение, предвидимост в резултата, възможностите за защита при възникване на проблеми и какво най-добро и какво най-лошо може да се случи във Вашия конкретен казус.
Права върху децата при развод без съгласието на другия родител
Когато става въпрос за развод без съгласието на единия съпруг, въпросът за родителските права върху децата е от изключителна важност. Именно тук се получават най-големите проблеми при този вид развод и се създават предпоставки за едно дълго и изтощително съдебно дело.
Родителски права и местоживеене на децата
Един от най-важните въпроси при развод е определянето на попечителството върху децата и тяхното местоживеене след развода. Съдът има задачата да вземе решение, което да е в най-добрия интерес на децата, като взема предвид множество фактори, в това число какви са условията за живеене, които предлага всеки от родителите за отглеждане на децата, каква семейна и социална среда им осигурява всеки от тях, каква е привързаността на децата към всеки от родителите, какви са трудовата ангажираност, доходите и другите финансови ресурси, с които разполага всеки от родителите за обезпечаване отглеждането на децата, какви са възможностите им да гарантират безопасността, сигурността и спокойствието на децата. Това са основните аспекти, които подлежат на изследване във всяко дело за родителски права и които формират представата на съда за родителския капацитет на всеки родител. Тук от решаващо значение е социалният доклад, който отделите „Закрила на детето“ към Дирекциите „Социално подпомагане“ ще предостави по конкретното дело и данните, които те ще съдържат и ще дадат на съдията за конкретния случай.
Режим на лични контакти на неотглеждащия родител с децата
Когато съдът постановява регулация в режима на упражняване на родителските права върху децата и определя те да се упражняват от единия родител, съдът също така регулира правото на лични контакти и на другия родител. Все още няма законово заложен минимум на времето, което трябва децата да прекарват с другия родител, макар от години да се говори в обществеността за това и да съществуват идеи за изменение на Семейния кодекс в тази посока. Режимът на лични контакти с другия родител трябва да е такъв, че да осигури запазването, поддържането или създаването на връзката между децата и родителя, който не е техен основен попечител и титуляр на родителските права. Съдът може да определи конкретен график, който да гарантира редовен и смислен контакт между децата и родителя. В случаите, когато по делото има данни за поведение при някого от родителите, създаващо опасност или застрашаващо благосъстоянието на децата, се е случвало съдът да постанови контактите между децата и родителя да се осъществяват под конкретен надзор.
Издръжка на децата
Финансовата подкрепа за децата е ключов аспект при развод без съгласието на другия родител или така наречения развод по исков ред. Съдът ще определи размера на издръжката, която трябва да бъде заплащана от родителя, който не е титуляр на родителските. Тази издръжка е предназначена да покрива нуждите на децата за храна, дрехи, образование, медицински грижи и прочие. Размерът на издръжката се определя на база на доходите на дължащия издръжка родител и конкретните нужди на децата.
>>> Издръжката на ненавършило пълнолетие дете в България: Задължения и правила
Издръжка на бивш съпруг
Този вид издръжка в действителност се постановява сравнително рядко в нашата съдебна практика. Предвидена е като правна възможност в разпоредбата на чл. 145 от СК и право на нея има невиновният за развода съпруг, но най-много до три години след датата на прекратяването на брака.
Процедура за развод без съгласието на единия съпруг в България.
Подаване на иск за развод в съда
След консултацията с адвокат и събирането на всички необходими документи, които адвокатът Ви е указал да подготвите за делото, следващата стъпка е подаването на иск за развод в съответния местно компетентен съд. Искът трябва да съдържа всички релевантни факти и доказателства, подкрепящи вашата претенция за развод по исков ред. Тук започва същинската адвокатска работа при този вид дела.
Съдебни заседания
Процедурата по развод без съгласието на единия съпруг обикновено включва няколко открити съдебни заседания, през време на които двете спорещи страни ще представят своите аргументи и доказателства. Вашият адвокат ще играе ключова роля в този процес в хода на откритите съдебни заседания, като ще Ви представлява пред съда и ще защитава Вашите интереси в точния момент и по адекватния начин. Тук именно проличава експертизата на добрия бракоразводен адвокат. Важно е да бъдете подготвени и да следвате съветите на Вашия адвокат.
Съдът взема решението
След изслушване на двамата родители и приемането на представените доказателства, съдът ще пристъпи към събиране на гласни доказателства чрез разпит на допуснатите свидетели на всяка от страните. В някои по сложни бракоразводни дела със спор за родителски права, се налага още и изслушване на децата (ако са навършили 10 години) и изслушване на съдебно-психологическа експертиза. След това идва време съдът да се оттегли на съвещание и да се произнесе с решение относно развода. Ако съдът прецени, че има достатъчно основания за развод по вина и ако някой от съпрузите в поискал произнасяне по въпроса за вината, той ще постанови решение за прекратяване на брака по изключителна вина на единия съпруг.
Срокове и разходи при развод без съгласието на съпруга/съпругата
Относно сроковете на течение на процедурата по развод без съгласието на единия съпруг трябва да отбележа, че това не е никак кратка процедура. Времево се развива в порядъка на от половин до една година пред първата инстанция. Ако обаче някой от съпрузите обжалва решението на първоинстанционния съд, делото продължава и пред втора инстанция-Окръжен съд (за София това е Софийски градски съд). По някои въпроси на развода, като например упражняването на родителските права, е допустимо обжалване и пред Върховен касационен съд, което допълнително удължава делото.
Затова аз винаги съветвам да се прибягва до развод по исков ред, след като сме опитали и изчерпали всички възможности да постигнем развод по взаимно съгласие, който, както неведнъж съм казвала, е доста по-бърз и с доста по-щадящ отношенията между страните.
Не на последно място, важно е да бъдете информирани за финансовите аспекти на процеса по развод. Познаването на тези разходи ще ви помогне да планирате бюджета си и да избегнете неприятни изненади по време на процеса. Винаги съм се стремяла да запозная клиентите с всички възможни допълнителни такси, които могат да възникнат в хода на делото, за да бъдат изначално подготвени.
>> Моите хонорари може да откриете в раздел „Тарифи“ на сайта.