Адвокат при прехвърляне на имот
чрез завещание в София
Нека Ви запознаем първо с това какво представлява завещанието. То може да е два вида – саморъчно и нотариално. Както се предполага саморъчното се изписва лично от завещателят и се заверява при нотариус, докато нотариалният завет може да се напише от нотариус в присъствието и с одобрението на завещателят. Като цяло разликата между двете е малка, докато общото е целта която оправдават, а именно да запазят и узаконят волята на автора си за след неговата смърт. Завещанието пресъздава действията на завещателят в дните когато вече не е жив. Предмет на завещанието може да бъде цялото или част от неговото лично притежавано имуществото. Изключение от това правило законът е предвидил по отношение на т.нар. запазена част от наследството и това, че завещателните разпореждания не могат да накърняват тази запазена част.
Придобиване на имот чрез наследство
Завещателят може да се разпорежда само с т.нар. разполагаема част, тоест имуществото, което се намира вън от запазената част на най- близките наследници на завещателя (чл. 28, ал. 2 ЗН). Размерът на запазената част на всеки един наследник е законово определена в чл. 29 ЗН (може да разгледате подробности по- долу) като дробна част от цялото наследство. Разпределението на запазената част след смъртта на собственика придобива правото на разпределение чрез закона. При този вид наследяване е нужно наследника изрично да приеме наследственият имот, а след приема не е необходимо имота да се вписва в Имотният регистър към Агенцията по вписванията. Не е нужно и да се заявява, че е настъпила такава промяна в собствеността.
Размери на запазена и разполагаема част при наследство
Размера на цялото наследство се определя като сбор между разполагаемата и запазената част, като при отделните случаи с всеки от наследници размера се определя различно. В разпоредбата на чл. 29 от ЗН е уреден размерът на запазената и разполагаемата част, като:
- при едно дете /низходящи от него/ запазената и разполагаемата част са 1/2;
- при две или повече деца /низходящи от тях/ запазената част е 2/3, а разполагаемата част е 1/3;
- при родителите или само преживелия от тях запазената част е 1/3, а разполагаемата част е 2/3;
- при съпруга запазената и разполагаемата част са 1/2;
- при съпруг + родител/и запазената част е по 1/3, разполагаемата част е 1/3;
- при съпруг + едно дете запазената част е по 1/3 на всеки, разполагаемата част е 1/3;
- при съпруг + две деца запазената част е по 1/4 на всеки, разполагаемата част е 1/4;
- при съпруг + три и повече деца запазената част на съпруга и децата е 5/6, разполагаемата част е 1/6
- при съпруг + наследници без запазена част – при брак, продължил повече от 10 г. е 1/2, а при брак по- малко от 10 г. е 1/3

Повече за изповядването на сделки с недвижими имоти може да научите след като се свържете с нас.
Често задавани въпроси
С какво помощта на Адвокат Астакова е от полза за клиентите?
Изповядването на сделки с недвижими имоти е сложна и дълга процедура, която може да се раздели на няколко подетапа. Всеки от тях е специфичен и от правилният подход при изпълнението на единия зависи ефективността на всички останали. В юридическата сфера ефективността е равносилна на по-ниски разходи и постигането на благоприятни крайни резултати за заинтересованите страни.
Има ли специфични съвети, които Адвокат Росица Астакова може да Ви даде?
Най-важният съвет, от придържането към който зависи Вашето удовлетворение, е да се консултирате с юристи. Изповядването на сделки е свързано с покупко-продажби, наследство, прехвърляне на собственост и ред други дейности. Сами се досещате, че дори чисто документално не бихте могли да се справите, ако не сте запознати с нормативната база и правните положения.
Недвижимите имоти като особен вид инвестиция също са сложни и от гледна точка на финансистите, и от юридическа гледна точка. Затова с тях се работи особено внимателно, защото пораженията са за сметка на клиентите.
Как адвокат Астакова може да Ви предпази от лоши сделки?
В основата на лошите сделки са загубите, които ще претърпите. Обикновено говорим за имущество за стотици хиляди левове и дори милиони и рискувате много, ако не се опрете на професионална правна консултация. Последващите процеси са решаващи за успеха Ви и придобиването на желания имот.