Приемането на България в Шенгенската зона: Последици за пътуванията и защита на децата
Съдържание:
Значение на приемането на България в Шенгенската зона
Приемането на България в Шенгенската зона след 31.03.2024 г. ще донесе значителни промени в начина, по който хората пътуват по въздух и вода. Едно от основните предимства на този исторически момент е свободното движение на граждани без необходимост от паспортни и гранични проверки при преминаване между страните-членки на Шенгенското пространство. Това ще отвори нови възможности за българите да пътуват свободно и безпрепятствено към различни дестинации в Европа. Възможността за лесно и бързо преминаване на граници ще стимулира туризма и икономическото развитие на страната. Освен това, присъединяването към Шенгенското пространство ще засили и взаимодействието между България и другите европейски държави, като създаде по-тесни връзки и възможности за сътрудничество в различни сфери.
Липса на законодателна регулация и проблеми при пътуване с деца
За съжаление, поради липсата все още на законодателна регулация, могат да се породят значителни проблеми при напускане на територията на България от страна на ненавършили пълнолетие деца, придружавани единствено от единия си родител. Изискването за представяне на декларация за съгласие на родител за извеждане на дете в страна членка на Шенген вероятно ще отпадне след 31.03.2024 г.
Съществува възможност, родителите да казват дали са съгласни детето им да пътува до страните от Шенгенското простраство още при издаването на документите / паспорт. Така ще се компенсира липсата на гранични проверки при които се изисква декларация за съгласие за пътуване.
За сравнение по предварителна информация от румънски медии става ясно, че техните гранични власти възнамеряват да извършват проверки на случаен принцип, за което отправят предупреждение към родителите / придружаващия родител да разполага със необходимата декларация за съгласие от другия родител.
Какво се случва в хипотеза на наличие на спор между родителите относно пътуването на детето в чужбина?
Тогава разпоредбата на чл. 127а от Семейния кодекс изрично изисква заместващо съгласие на отсъстващия родител, което може да бъде предоставено единствено от районен съд по настоящия адрес на детето. Производството се инициира по молба на единия родител с изложение на основанията и обосновка на конкретни причини, поради които се налага детето да пътува извън страната и конкретни пречки и спънки, които другият родител създава с поведението си /действия или бездействия/.
Съдебното решение за заместване съгласието на родителя за пътуване на детето може да има предварително изпълнение, съгласно ал. 4 на чл. 127а от СК, което означава, че дори и да е обжалвано на по-горна инстанция, детето свободно може да пътува. Съгласно правилата на Шенгенското пространство, които ще намерят приложение и за България след 31.03.2024 г., когато деца пътуват с единия родител, е необходимо разрешение и от другия родител /декларация за съгласие, в която да са посочени условията, при които се дава разрешението- до кои държави и за какъв период от време детето може да пътува/.
Проблемът тук идва в липсата на гранична проверка при наускане на страната по въздух и вода, като единствено остава изискването за носене на документ за самоличност (паспорт/лична карта на детето), за чието изваждане също е необходимо съгласието и на двамата родители. Тъй като граничните проверки на български граждани, напускащи страната през въздушни и морски граници в Шенгенското пространство ще отпаднат след 31-ви март 2024 г., ГДГП няма да изисква предоставяне на писмено съгласие от родители при напускане на страната в посока страни от Шенген. Така остава неясен, поне за момента, какъв ще бъде редът за извеждане на малолетни и непълнолетни лица от България по въздух и вода.
Защита на правата на децата и предотвратяване на незаконното им извеждане
Ако детето вече има издаден валиден паспорт или лична карта, за чието издаване се изисква принципното съгласие и на двамата родители, но един от родителите не желае детето да пътува с другия родител в чужбина, могат да се предприемат мерки, включително налагане на забрана за напускане на страната на дете при конкретен и явен риск от незаконно извеждане на детето от родител, настойник, попечител или роднина. Тази забрана може да бъде наложена до една година. Присъединяването на България към Шенгенското пространство изисква подготовка и създаване на законодателна регулация, за да се предотврати нарастването на случаите на незаконно извеждане на деца през въздушна и морска граница.