Някои специфики на процедурата по вписване на договор
Съдържание:
Нека в тази статия разгледаме някои характерни особености на процедурата по вписване на договор и в частност – на договор за прехвърляне на предприятия в имотния регистър
Да се извърши вписване на договор за прехвърляне на ТД в имотния регистър означава да сте запознати с обектите, субектите, характера на взаимоотношенията, условията, на които трябва да отговаря предприятието, за да се третира като законно и др.
Търговците се възприемат като субекти на търговските правоотношения, а търговското предприятие и неговото управление са едновременно пътят, средството и дейността на тези субекти. Същинското вписване на договор в имотния регистър преминава през няколко етапа, за да бъде предприятието законно и съобразено с нормативната база. Ето ги и тях:
- Прехвърлянето се оповестява чрез вписване в Търговския регистър. Допреди това, когато Законът за търговския регистър не бе влязъл в сила, прехвърлянето се обнародваше в Държавен вестник;
- Процедурата по вписването се извършва както по партидите на отчуждителя, така и по партидите на правоприемника;
- В случай че не е посочено друго или няма влезнало в сила друго споразумение, и отчуждителят и прехвърлителят са солидарно отговорни пред кредиторите;
- Едно прехвърляне е възможно единствено ако е представена писмена декларация от страна на прехвърлителя, че ТД няма непогасени задължения след извършена данъчна оценка. Такива задължения могат да бъдат например данъците, митата, задълженията за осигурителни вноски.
Изисквания, отнасящи се до дейността по вписване на договор за прехвърляне на търговско предприятия
Ако досега не сте се сблъсквали с подобен казус или не сте се запознали в дълбочина със законодателството в сферата на вписването на договор за прехвърляне на търговско предприятие, ще се опитаме да резюмираме най-важното:
- Договор за прехвърляне на недвижим имот или вещно право върху такъв се вписва в имотния регистър в службата по вписвания по адреса на местонахождение на имота;
- Сключените по смисъла на чл. 16, ал. 4 ТЗ сделки, са безвъзмездни и се приравняват към апортните вноски. Апортните вноски са освободени от местни данъци;
- Този акт на вписване на договор има само оповестителен характер и цели разрешаване на конкуренцията на правата между лицата, които са придобили правата върху имота последователно.
- Освен да се съобразява с текстовете на ТЗ, едно вписване на договор за прехвърляне се определя и по реда на Правилника за вписванията. Внимание трябва да се обърне на чл. 4 и дали договорът се съотнася към категорията „други актове, за които е предвидено със закон, че подлежат на вписване.
Или с други думи, при вписване на договор следва да се придържате не само към чл. 16 ал. 4 ТЗ, но следва да бъдат изпълнени и общите изисквания по чл.6 ПВ
ържавен вестник.
Това са основните стъпки, които трябва да се изпълнят при вписване на договор за прехвърляне на предприятия в имотния регистър. Внимателно спазване на процедурата е от съществено значение за правомерността и легитимността на прехвърлянето.
жавното вестника. Сега обаче, с влизането в сила на новия Закон, прехвърлянето трябва да се оповести само с вписване в Търговския регистър.
Съществуват различни правила и процедури, свързани с вписването на договора за прехвърляне на предприятието в имотния регистър. Тези правила са важни, за да се гарантира правната сигурност и защитата на всички страни по договора. Всеки, който се интересува от прехвърлянето на предприятието и неговата вписка в имотния регистър, трябва да бъде запознат с тях и да следва съответните правила и процедури.
реши с електронно подаване на документите.
рави в Търговски регистър.
рави в Електронен портал за Търговски регистър.
извършва през портала на Регистъра на търговията.