Развод по взаимно съгласие – от подаване на молба до решение на съда
Съдържание:
Разводът е емоционално предизвикателство, но когато е по взаимно съгласие, процесът може да бъде по-бърз и по-малко травматичен. Разводът по взаимно съгласие е предпочитан начин за прекратяване на брака, когато съпрузите са постигнали съгласие по всички въпроси, касаещи както родените от брака деца, така и цялото придобито по време на брака имущество.
В тази статия ще ви преведем през всяка стъпка – от подаването на молбата до решението на съда, като ви дадем практически съвети и насоки, за да направим този период възможно най-безболезнен за Вас.
Подготовка на документите: Стъпка по стъпка към успешeн развод:
При развода по взаимно съгласие съществува комплект документи, който трябва да се изготви и представи на съда. Това включва обща молба от двамата съпрузи, в които заявяват, че са постигнали съгласие за прекратяване на сключения между тях граждански брак, както и че съгласието им за това е сериозно и непоколебимо. В молбата за развод се посочва още, че съпрузите са постигнали споразумение, с което са гарантирали интересите на общите им ненавършили пълнолетие деца и молят съдът да утвърди всички техни договорки. В самата молба могат да съдържат и други искания, като например за назначаване на преводач, в случай че някой от съпрузите не е български гражданин, за насрочване на дата за разглеждане на делото в открито заседание в определен времеви интервал или за назначаване на оценителни експертизи и прочие.
Споразумение за децата: Гарантиране на техния комфорт и благополучие
Към молбата за развод по взаимно съгласие трябва да бъде приложено споразумение, уреждащо местоживеенето на родените от брака деца, упражняването на родителските права, режима на лични контакти с другия родител и издръжката за децата. Освен тези въпроси в споразумението се посочва още и на кого от двамата съпрузи се предоставя ползването на семейното жилище и при какви условия, дали ще се дължи издръжка на бивш съпруг и дали този, който е приел фамилното име на другия (най-често съпругата), ще възстанови своето предбрачно фамилно име или ще запази фамилното име от брака. Това е минимално необходимото съдържание на споразумението за развод по взаимно съгласие. Освен него, то може да съдържа още клаузи, уреждащи разпределението на собствеността върху придобитите по време на брака недвижими имоти, движими вещи и автомобили, парични влогове, депозити по сметки, разпределения на задълженията по потребителски и/или ипотечни кредити и прочие.
Разпределяне на имуществото: Как да защитим правата си при развод
Както посочих по-горе, при желание на съпрузите споразумението за развод по взаимно съгласие може да включва клаузи за уреждане на собствеността върху придобитите по време на брака недвижими имот и автомобили. Същите са станали общо притежание на съпрузите по силата на режима на съпружеска имуществена общност. С факта на прекратяването на брака недвижимите имот и МПС-та ще преминат в режим на обикновена съсобственост при равни дялове, тоест всеки съпруг ще притежава ½ идеална част от правото на собственост върху недвижимите имоти и автомобили. Ако съпрузите не желаят това да се случва, те могат да уредят собствеността върху цялото имущество, което са придобили, или в споразумението за развод по взаимно съгласие или използвайки предимствата на брачния договор, като правен способ за прехвърляне на собственост между съпрузи. За повече информация прочете тук.
Разходи и срокове: Какво да очакваме от финансова и времева гледна точка
Делото за развод по взаимно съгласие се отличава със значително по-ниски разходи в сравнение с другия вид /развод по исков/ и със значително по-кратно времетраене. Обикновено съдебната процедура трае до 2 месеца. В сравнение с развода по исков ред, когато нямаме постигнато споразумение между съпрузите, делото би могло да продължи около една година на първа инстанция. Освен това, решението за развод по исков ред подлежи на обжалване пред втора инстанция, което допълнително удължава и усложнява процеса на развод. За разлика от това, решението за развод по взаимно съгласие не подлежи на обжалване и слага край на сключения между съпрузите брак веднага, от момента на постановяването му.
Това дава значително времето предимство на процедурата за развод по взаимно съгласие. Наред с това, многократно по-ниските такси я правят предпочитан способ за прекратяване на брака и бързо уреждане на всички имуществени и неимуществени отношения, произтичащи от него.